Prejsť na navigáciu

Rady a tipy

1. Aké výhody ponúka certifikát Zodpovedná organizácia, Zodpovedná obec, Zodpovedná škola, Zodpovedný občan?

Certifikát Zodpovedná organizácia, Zodpovedná obec, Zodpovedná škola, Zodpovedný občan odlišuje organizáciu, obec, školu, občana od konkurencie zodpovedným prístupom k životnému prostrediu, napomáha imidžu firmy, prezentuje organizáciu ako uvedomelú spoločnost, ktorej nie je ľahostajná budúcnosť prírodných zdrojov.

2. Môžem na základe zapojenia sa do projektu ZODPOVEDNÁ SPOLOČNOSŤ získať nejaký certifikát ISO?

Zapojenie sa do projektu ZODPOVEDNÁ SPOLOČNOSŤ vám priamo nezabezpečí získanie certifikátu ISO, ale splnenie podmienok pre získanie certifikátu v projekte ZODPOVEDNÁ SPOLOČNOSŤ vám môže napomôcť k získaniu certifikátu ISO 14001:2004 Systém environmentálneho manažérstva.

3. Je zapojenie sa do projektu ZODPOVEDNÁ SPOLOČNOSŤ nejako spoplatnené?

Podmienky účasti v Projekte sú individuálne a v prípade akéhokoľvek poplatku bude záujemca vopred informovaný.

4. Čo znamená vstupný audit v projekte ZODPOVEDNÁ SPOLOČNOSŤ?

Vstupný audit je vykonávaný na základe dotazníka, ktorý zisťuje prístup organizácie, obce, školy, občana k triedeniu odpadov a šetreniu prírodných zdrojov a vyhodnocuje úroveň environmentálnej zodpovednosti organizácie, obce, školy, občana.

5. Dopočul som sa, že ako organizácia máme povinnosť triediť odpad. Podľa akého zákona vzniká táto povinnosť?

Túto povinnosť ukladá zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento zákon presne popisuje pravidlá pre správne nakladanie s odpadom vrátane sankcií za jeho nedodržiavanie.

6. Prečo je užitočné triediť odpad?

Triedením odpadu šetríte prírodné zdroje, ohľaduplne pristupujete k životnému prostrediu, dodržiavate zákon a šetríte vlastné finančné prostriedky. Vďaka triedeniu odpadov bolo v západnej Európe od roku 1994 ušetrených 10 miliónov ton ropy.

7. Čo sa deje s odpadom po vytriedení?

Vyzbieraný vytriedený odpad sa dotrieďuje na jednotlivé druhy papiera, plastov, skla, kovov, nápojových kartónov a dreva. Takto dotriedení odpad sa zhodnocuje prostredníctvom recyklácie, vyrábajú sa z neho nové výrobky, čím sa šetria financie, prírodné zdroje, energie a životné prostredie.

8. Ako triediť odpad?

Informácie ako triediť rôzne druhy odpadov nájdete na stránke Triedime.sk.

9. Čo znamenajú čísla a písmená pri symbole trojuholníka na obaloch?

Ide o medzinárodne platné označenie materiálu, z ktorého je obal vyrobený. Toto označenie vám môže pomôcť pri triedení odpadu.

logo
Metlife Slovensko

Poisťovňa MetLife poskytuje na slovenskom poistnom trhu široké spektrum produktov životného a úrazového poistenia, je známa finančnou istotou, dlhodobými skúsenosťami v tomto odvetví, profesionálnym prístupom ku klientom, vysokou kvalitou a spektrom poskytovaných služieb a v neposlednej miere aj finančnou disciplínou. Spoločnosť sa na Slovensku stala synonymom finančnej istoty a profesionalizmu. www.metlife.sk


logo
Orange Slovensko

je najväčší mobilný operátor na Slovensku. Zároveň je poskytovateľom pevných sietí a verejnej dátovej služby prostredníctvom verejných telekomunikačných sietí.

www.orange.sk

Čítaj viac o ich zodpovednom prístupe…

logo
Slovenské elektrárne Mochovce

sú bezpečným, spoľahlivým, efektívnym a konkurencieschopným výrobcom elektriny s dominantným postavením na elektroenergetickom trhu v SR.

www.seas.sk

Čítaj viac o ich zodpovednom prístupe…  

logo
TOMRA Sorting s.r.o.

je globálnym lídrom v triediacich technológiách používaných v recyklácii, potravinárstve, špeciálnych produktoch a ťažbe surovín. Vyrába sofistikované a inovatívne strojárske stroje a triediace linky na báze senzorov pre optimálnu produktivitu zdrojov.

www.tomra.com 

Čítaj viac o ich zodpovednom prístupe…  

logo
TCHIBO SLOVENSKO

ponúka predaj kávy, kávových doplnkov, kávovarov, výrobníkov ľadu, zmrzlinovačov, oblečenia, spodnej bielizne, kozmetiky, prípravkov starostlivosti o telo, pokožku a vlasy, dekoratívnej kozmetiky. Ďalej predaj obuvi, príslušenstva k manikúre a pedikúre, domácich potrieb, či riadov.

www.tchibo.sk 

Čítaj viac o ich zodpovednom prístupe… 

logo
Knauf Bratislava

vyrába stavebné systémy. Tieto systémy zjednodušujú projektovanie aj samotnú výstavbu a ponúkajú zmysluplné a kompletné riešenia.

www.knauf.sk

Čítaj viac o ich zodpovednom prístupe…  

logo
Heineken Slovensko, a.s.

výrobca a predajca piva a sladu. Najväčšia pivovarnícka skupina v Európe a tretia najväčšia na svete.

www.heineken.com

logo
Bramac - strešné systémy, spol. s r.o.
líder na trhu strešných systémov.

www.bramac.sk

logo
Lidl Slovenská republika

medzinárodná obchodná sieť predajní zo skupiny Schwarz, pôsobiaca v Európe. Svojim zákazníkom ponúka tovar každodennej spotreby.

www.lidl.sk

Čítaj viac o ich zodpovednom prístupe… 

logo
VEPOS - SKALICA

zaisťuje kompletný servis komunálnych služieb pre mestá a obce v oblasti nakladania s odpadmi, údržby mestskej zelene, verejného osvetlenia, komunikácií a chodníkov.

www.vepos.sk

logo
KINEX KLF

zaoberá sa vývojom a výrobou radiálnych jednoradových guľkových a valčekových ložísk a ich komponentov pre strojársky a koľajový priemysel a výrobou obrábacích strojov a špeciálneho náradia.

www.kinex.sk

logo
Obal - Servis

Poskytuje služby v oblasti balenia hotových výrobkov určených na prepravu, zaoberá sa výrobou drevených prepravných obalov a predajom obalových materiálov. Poskytuje servis pracovných strojov určených na balenie a manipuláciu s tovarom.

www.obalservis.sk

logo
Nestlé Slovensko

Nestlé Slovensko, s. r. o., popredná svetová potravinárska firma, pôsobiaca v oblasti výživy, zdravia a zdravého životného štýlu.

www.nestle.sk

logo
Canon Slovakia

Canon je celosvetový líder v zobrazovacích produktoch a riešeniach pre digitálne domáce použitie a kancelárie.

www.canon.sk

Čítaj viac o ich zodpovednom prístupe…  

logo
Nutricia

Spoločnosť Nutricia pôsobí v Českej a Slovenskej republike v oblasti dojčenskej a detskej výživy a klinickej výživy. Spoločným cieľom je poskytovať vysoko kvalitné produkty podporujúce zdravie spotrebiteľov.

www.nutricia.sk